středa 20. prosince 2017

Doba před Vánoci

Zdá se to jen mně, nebo většinu dospívajících a dospělých lidí vánoční nálada ne a ne dohnat? Já s tím mám problém už tak od šestnácti let, kdy je třeba už jeden jediný den před Vánoci a moje vánoční nálada je na bodu mrazu (nebo možná i pod ním). Proč tomu tak je?
Kdysi jsem se na Vánoce těšila už od Mikuláše nebo možná už od prvního prosince? Nevím, už je to tak dávno.
V lednu mi bude 23 a to je hrozný věk. Protože s narůstajícími lety přicházím o ty krásné radosti z Vánoc. Ano, samozřejmě že se na ně těším, ale už to není ono. Kdysi mě doma museli krotit, abych tak nejančila, že za pár dní jsou Vánoce a nyní? Šílím, když mi někdo řekne, že za pár dní je Štědrý den. To si totiž uvědomím, že nemám zabalené, vlastně ani nakoupené všechny dárky, že mě ještě čekají dvě várky cukroví a krémy, nákup na štědrovečerní večeři a bůhví co ještě. Prostě ten vánoční shon nesnáším, protože vše odkládám na poslední chvíli a pak z toho tak akorát šílím a Vánoce se pro mě stávají obdobím zoufalství. A to, jak si každý rok říkám, že dárky nakoupím nejpozději na podzim...cha cha.

Ale víte co? Ono to za ten Štědrý den stejně stojí. Poslední roky slavím Vánoce buď jen s přítelem a nebo s mojí mamkou. Zrovna letos ale budeme sami a já se na to hrozně těším! Ten Štědrý den má atmosféru sám o sobě a ani si vlastně nevzpomenu na ten shon, nakupování dárků, zoufalství z nenapečeného cukroví a únavy. Jen si užívám ten den. Od rána až do večera.

A o to jde. Zbytečně se nenervovat, netrápit se, že nemáme to a tamto, protože nakonec je to stejně jedno. Vytvořit dokonalé Vánoce kilogramy cukroví, pěti mísami salátu nebo padesáti dárky, to ani nejde. Dokonalé Vánoce jsou jenom tehdy, pokud jste šťastní a spokojení a máte kolem sebe lidi, které máte rádi a záleží vám na nich a jim na vás. A pokud sobě navzájem vykouzlíte úsměv na tváři dárky pod stromečkem, jsou to ty nejkouzelnější Vánoce. Protože, nebudu Vám lhát, čím jsem starší, tím větší mám radost z toho, když někomu udělám radost.

Možná ten narůstající věk nebude tak špatný...

Žádné komentáře:

Okomentovat