neděle 25. března 2018

ELEANOR A PARK/Rainbow Rowell

                          ELEANOR A PARK

                                       Rainbow Rowell

Informace:
  • žánr: dívčí romány; Young Adult
  • počet stran: 325
  • vznik díla: 2013

Anotace:
Eleanor je ve městě nová a nikdy si nepřipadala osamělejší. Ve svém bláznivém oblečení, s bujnými zrzavými vlasy a chaotickým rodinným životem by nemohla vyčnívat víc, ani kdyby se snažila.
A pak se ve školním autobuse posadí vedle Parka. Ten je tichý, ostražitý a - v Eleanořiných očích - neuvěřitelně nad věcí. Což je dáno hlavně tím, že podle Parka je nejlepší způsob, jak přežít školní léta, důkladně propracovaná nenápadnost.
Pomalu, postupně, pomocí komiksů, nahrávek a pozdních večerních rozhovorů, se Eleanor s Parkem jeden do druhého zamilují. Tak, jak člověka potká první láska, když je mu šestnáct, nemá co ztratit a může ztratit úplně všechno.
Příběh Eleanor a Parka se odehrává v průběhu jednoho školního roku v roce 1986 a je smutný, šokující a hluboce pravdivý - příběh, který vezme za srdce každého, kdo nikdy nezapomněl na svou první lásku.

Můj názor:
Přiznávám, že Young Adult už delší dobu nečtu a nebo když už, tak to musí být něco extra. A to tahle kniha rozhodně byla! I když jsem ji četla na dvě etapy, kdy jednu půlku jsem přečetla minulý rok, pak jsem se asi na 3 měsíce sekla a zbytek dočetla až teď, tak i přesto mě kniha uchvátila.
Možná, kdyby mi bylo 15 nebo kdybych už skoro 6 let nebyla v jednom vztahu, dívala bych se a prožívala bych knihu úplně jinak. Přeci jenom se bavíme o knížce pro puberťáky a tak mi většina věcí přišla hodně naivní. Ale rozhodně to příběhu neubírá na zajímavosti, opravdovosti a hloubce.
To, co si Eleanor prožívala, si jen tak někdo nedokáže představit. I když má mnoho dětí rozvedené rodiče, nejspíše nezažívají až takové věci, jako právě Eleanor. A když už jsem se o ní zmínila, musím říct, že mi sice nebyla moc sympatická, ale velmi se mi líbily její projevy, popisy věcí, upřímnost.
A Park? Typický teenager, který nemá skoro žádné problémy, jen se snaží proplout střední školou, přečkat tahle, pro někoho mučivá, školní léta. Když pak ale pozná Eleanor, a tím myslím OPRAVDU pozná, začne chápat, že ne vždy je vše v pohodě a že to, co vidíme ve filmech, se může stát i ve skutečnosti právě někomu, na kom nám velmi záleží.
Když jsem knihu dočítala, nejdříve jsem nerozuměla konci. Jaká "dvě slova"? Co to má být? A vzápětí mi to došlo. A musím říct, že se mi konec líbil. Možná je to proto, že jsem starší. Kdyby mi bylo 15, konec by mě zklamal.

Hodnocení:
3,5*

Žádné komentáře:

Okomentovat