úterý 6. března 2018

ROZUM A CIT/Jane Austenová

ROZUM A CIT

Jane Austenová

Informace:
  • vznik díla: 1811
  • žánr: román
  • počet stran: 286

Anotace:
Hlavními hrdinkami jsou sestry Mariana a Elinor Dashwoodovy, které mají ještě malou sestru Margaret a staršího nevlastního bratra Johna.
Na začátku románu zemře pan Dashwood a paní Dashwoodová se i s dcerami musí odstěhovat z rodinného sídla, které připadlo nejstaršímu synovi. S omezenými prostředky se paní Dashwoodová a její dcery usadí v malém venkovském domku, kde Mariana i Elinor prožívají své první lásky i zklamání. Mariana se řídí především svými city a své starší sestře Elinor, která má racionálnější pohled na svět, vyčítá chlad a rezervovanost. Ale na konec zjistí, že rozum a cit se nemusí vylučovat...


Můj názor:
Knihu Rozum a cit jsem kdysi před dávnou dobou rozečetla, ale skončila jsem asi na 60. stránce a dál jsem se nedostala. Příběh mě nebavil, přišel mi takový nijaký. Ale před pár týdny jsem dočetla (znovu) Pýchu a předsudek a tak jsem si řekla, že když je tohle dílo tak skvělé, musí takové být i, již zmíněné, dílo druhé.
A musím říct, že tentokrát mě příběh dostal! Děj krásně plyne, vše je nádherně popsané. Lidé s dobrou představivostí si budou myslet, že se ocitli v popisovaných krajinách, budou cítit déšť na kůži a vítr čechrající jim vlasy.
I když se v příběhu nenachází žádné násilí, vražda a podobné věci, i přesto vás to bude bavit. Sice mi toto dílo přišlo poněkud slabší než Pýcha a předsudek, co se týče komplikovanosti a pestrosti vztahů, ale i tak jsem se do knihy zamilovala a když se blížil její konec, nechtěla jsem, aby příběh skončil.

Hodnocení:
****

Žádné komentáře:

Okomentovat