neděle 1. dubna 2018

PETR A LUCIE/Romain Rolland

PETR A LUCIE

Romain Rolland

Informace:
  • žánr: novela
  • počet stran: 98
  • vydáno: Odeon 2017 
Anotace:
Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Můj názor:
Tuto novelu jsem poprvé četla někdy ve svých dvanácti nebo třinácti letech, ale mám ten pocit, že jsem ji nemohla chápat tak, jak ji chápu nyní. Samozřejmě se nemůžu ani trochu vcítit do toho, co prožívali hlavní hrdinové příběhu, protože jsem naštěstí nikdy válku nepoznala a doufám, že ani nepoznám. Spíš mám na mysli celkové pojetí příběhu: zamýšlení se na světem, válkou a její zbytečností, životem, láskou, pomíjivostí. V žádném díle z povinné četby jsem nikdy (nebo si to aspoň nepamatuju) nenašla tolik hlubokých myšlenek týkajících se již výše zmíněných věcí.
Autor se v knize vyjadřoval velmi krásně a výstižně, možná za to může i fakt, že jeho žena a příbuzní zemřeli právě při bombardování na Velký pátek, stejně jako naši dva hlavní hrdinové v knize.
Co se týče samotných hlavních hrdinů, velmi jsem jejich vztah prožívala. Vždy si totiž, když čtu knihu, kde je zamilovaný pár, představím sebe a svého přítele a tím pádem to pak všechno víc prožívám. V tomhle případě bych nesnesla pomyšlení na to, že by moje láska měla narukovat do války. A když si člověk uvědomí, že před víc jak 100 lety to tak bylo, mrazí mě z toho a je mi velmi smutno.

Myslím si, že knihu by si měl každý přečíst, dá vám víc, než si myslíte, že vám 98 stránek poskytne.

Hodnocení:
*****

Žádné komentáře:

Okomentovat