středa 25. dubna 2018

SISI - 21 kapitol ze života rakouské císařovny/Alena Křivánková

SISI

21 kapitol ze života rakouské císařovny

Alena Křivánková

Informace:
  • žánr: biografie
  • počet stran: 227
  • vydalo: Československý spisovatel, s.r.o. 2013
Anotace:
Za svého života nebyla císařovna Alžběta u veřejnosti habsburské monarchie příliš oblíbená, částečně to bylo způsobeno její častou nepřítomností v sídelním městě Vídni, později také sympatiemi k Uhersku. Po tragické smrti ji však dobový tisk stylizoval do role dobré a uctívané císařovny, ve všech místech, která ráda navštěvovala, byly postaveny její pomníky, začaly se prodávat upomínkové předměty na oslavu krásné císařovny Sisi...

Můj názor:
K císařovně Sisi jsem měla vždycky blízko. Znala jsem ji pouze z filmů, kde ji ztvárnila Romy Schneider, jako nádhernou, milou a laskavou ženu. Filmy jsem sledovala především jako malá holka a před nedávnem, kdy už jsem věděla, že nebyla tak laskavá a milá, jsem se na filmy podívala znovu a už i v nich jsem spatřovala mně nesympatické stránky císařovny, i když se filmy nějak extra nedržely historických faktů.
Když jsem si přečetla již výše zmíněnou knihu, hltala jsem ji očima a za dva dny ji měla přečtenou. Musím říct, že Alžběta byla žena, která absolutně nevěděla, co chce. Nedokázala doopravdy milovat, a když už projevila cit podobný lásce, byla to láska sobecká. Její manžel František Josef to s ní opravdu neměl lehké a upřímně se divím, že ji tak moc miloval, když ona mu lásku vůbec neprojevovala, jak pocitově, tak fyzicky. Utrácel za ni neuvěřitelné peníze, aby mohla cestovat a podstupovat plno nesmyslných ozdravných procedur kvůli nemocem, které si ve většině případů jen vsugerovávala.
Na jednu stranu chápu, že pokud se vdávala jako velmi mladá, bylo jí teprve 16, nemohla si i navzdory velké zamilovanosti, kterou ze začátku k Františku Josefovi pociťovala, uvědomit, jak velkou roli na sebe vlastně bere. Být císařovnou nebyl lehký úkol a ona neměla ani tu nejmenší tendenci ho plnit a podporovat svého manžela, který rozhodoval o spoustě závažných věcech.
No, těžko říct, jak by se kdo zachoval, být v její kůži. V každém případě se teď na císařovnu Sisi dívám úplně z jiného úhlu než dříve.
Co se týče knihy jako takové, byla velmi pěkně napsaná, ani jsem neměla pocit, že bych četla biografii ale spíš nějaký román. Sem tam nějaké ty překlepy, co se týče korektury....na to už jsem si v knihách začala zvykat. Jediné, co mi v knize chybělo, byly fotografie. Určitě by bylo pěkné, kdyby jimi byla kniha proložena a člověk by alespoň viděl osoby, o kterých si čte.
Určitě si časem budu chtít přečíst více podrobnou biografii této ženy.

Hodnocení:
***

Žádné komentáře:

Okomentovat