sobota 23. června 2018

MLUV/Laurie Halsová Andersonová

MLUV

Laurie Halsová Andersonová

Informace:

  • žánr: pro děti a mládež, dívčí romány
  • počet stran: 197
  • vydalo: Yoli 2016

Anotace:
Melinda Sordino nastupuje do prvního ročníku na Merryweatherskou střední s cejchem na čele. Potom co zavolala na závěrečný školní večírek policii, se s ní skoro nikdo ze spolužáků nebaví. Už jen cesta do školy představuje pro Melindu obrovské sebezapření, následují však o nic méně trýznivé hodiny a hodiny se spolužáky, kteří ji ostentativně přehlížejí. Melinda se uzavírá do sebe a čím dál víc se izoluje od okolí. Málokdo by si všiml, že téměř nemluví, a už ani nikoho nezajímá, proč tehdy na policii zavolala...
Jediným světlým bodem jsou pro Melindu hodiny výtvarné výchovy volnomyšlenkářského profesora Freemana. Jako ročníkový úkol si Melinda vybrala téma stromu. Nejdříve si s tím nevěděla rady, ale pak zjistila, že jen při malování se cítí znovu svobodná a nesvázaná trpkou vzpomínkou na závěrečný školní večírek. Útočištěm před okolním světem je jí tajná skrýš ve školním kumbálu, ve kterém si vytvořila malý výtvarný ateliér. Tady může být sama sebou, malovat znovu a znovu samu sebe, a stavět tak kousek po kousku svoji duši dohromady.

Můj názor:
Knihu jsem si chtěla přečíst hlavně proto, že jsem kdysi dávno viděla film, který mě hodně oslovil.
Autorka si jako hlavní téma vybrala něco, co je velmi intimní a bolestivé. Ani si nedokážu představit, jak těžké, smutné a depresivní muselo být psaní takovéhle knížky a už vůbec si nedokážu představit, jak se autorce tak brilantně podařilo vystihnout pocity a proudy myšlenek hlavní hrdinky.
Styl psaní mi hodně připomínal deníkové zápisky, to asi proto, že Melinda popisovala plno věcí ze svého života, co se jí stalo, s kým mluvila, co bylo ve škole apod.
Celkově o knize můžu říct, že na mě hodně dolehla z mnoha různých osobních důvodů. Po přečtení knihy, to bylo někdy kolem desáté večer, jsem si musela jít lehnout...až tak moc mě dostala.
A co se mi líbilo, tak že konec knihy je zasvěcen rozhovoru s autorkou, kde se dozvídáme, proč se rozhodla psát zrovna o tomto tématu, co ji k tomu vedlo a jak kniha vlastně zapůsobila na čtenáře. A samotný závěr knihy obsahuje několik telefonních čísel , na které člověk může zavolat, pokud se ocitl nebo ocitá ve stejné nebo podobné situaci, která byla hlavním tématem knihy, což mi připadá jako velice užitečná věc.

Počet hvězdiček:
*****

Žádné komentáře:

Okomentovat